Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Pies wymiotuje? Sprawdź, jakie mogą być tego powody

6 października 2023 pies wymiotuje

Wymioty u psów są stosunkowo częstym zjawiskiem i – na szczęście – zazwyczaj nie stanowią oznaki poważnych dolegliwości. Niemniej, gdy zaobserwujesz wymioty u swojego pupila, nie możesz ich zbagatelizować. Niezmiernie ważna jest ich prawidłowa ocena i dotarcie do przyczyny. Krokiem nie do pominięcia jest wizyta u lekarza weterynarii. Dlaczego pies wymiotuje? Czy można temu zapobiec? Dowiedz się więcej!

Spis treści:

  1. Czym są wymioty?
  2. Przyczyny wymiotów u psa
  3. Zapobieganie i postępowanie w przypadku wymiotów

Czym są wymioty?

Choć teoretycznie każdy wie, czym są wymioty, nie wszyscy opiekunowie czworonogów zdają sobie sprawę z tego, jaki jest ich mechanizm i jaką pełnią rolę. Jest to zaś podstawowa wiedza, o którą warto się wzbogacić. Wymioty to odruch polegający na nagłym, gwałtownym opróżnieniu żołądka oraz jelit z zalegającej treści przez przełyk i jamę ustną. W ich trakcie dochodzi do silnych skurczów mięśni brzucha, klatki piersiowej i przepony, które w konsekwencji tworzą tzw. tłocznię brzuszną. Jaką funkcję pełnią wymioty? Mają one za zadanie usunąć z organizmu produkt, który jest przez niego rozpoznany jako szkodliwy.

Przyczyny wymiotów u psa

Do szczególnie niebezpiecznych i wymagających natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii należą wymioty krwawe (krew widoczna w zwróconej treści) i kałowe (o charakterystycznej konsystencji przypominającej kał i bardzo intensywnym, nieprzyjemnym zapachu). Mogą one świadczyć o poważnych dolegliwościach, jak m.in.:

  • niedrożność jelit;
  • nowotwory przewodu pokarmowego;
  • skręt żołądka;
  • parwowiroza;
  • owrzodzenia;
  • silne zarobaczenie organizmu;
  • zapalenie otrzewnej;
  • zapalenie trzustki.

Chorobom zazwyczaj towarzyszy szereg innych niepokojących objawów. Do przyczyn mniej groźnych, ale również wymagających wyeliminowania, zaliczyć można m.in.:

  • przejadanie się – zbyt duże porcje, za duża dzienna dawka pokarmu, dokarmianie pomiędzy posiłkami, w tym jedzeniem nieprzeznaczonym dla psów, np. resztami z obiadu;
  • szybkie, łapczywe jedzenie – w jego wyniku pies połyka jednocześnie duże ilości powietrza i nie rozgryza dokładnie pokarmu, co może prowadzić do bólu brzucha i wymiotów;
  • zatrucie pokarmowe – wywołane np. zjedzeniem śmieci, zepsutego pokarmu na spacerze, spożywanie resztek ze stołu, które są mocno przyprawione, tłuste;
  • alergia z nadwrażliwością pokarmową – zawsze wymagają leczenia i zmiany karmy, np. na karmy specjalistyczne SPECIFIC™ dedykowane psom zmagającym się z tego rodzaju problemami;
  • choroba Addisona – wymioty powtarzające się co kilka tygodni, miesięcy, bez wyraźnej przyczyny, czasem towarzyszy im również osłabienie i inne objawy;
  • intensywna aktywność fizyczna zaraz po posiłku;
  • silny stres i inne problemy behawioralne;
  • spożywanie trawy;
  • choroba lokomocyjna.

Jeśli Twój pupil wymiotuje i nie jesteś w stanie bez cienia wątpliwości odkryć przyczyny, a dodatkowo wymiotom towarzyszą inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii!

Zapobieganie i postępowanie w przypadku wymiotów

Jak zostało wyżej nadmienione, jeżeli nie znasz przyczyny wymiotów, te nie ustępują lub wręcz nasilają się i pies ewidentnie źle się czuje, udaj się do lekarza. Na co dzień zaś pamiętaj o kilku istotnych zasadach. Serwuj pupilowi wysokiej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe lub specjalistyczne SPECIFIC. Prawidłowo obliczoną dzienną porcję podziel na kilka mniejszych posiłków i nie przekarmiaj psa, nie dokarmiaj pomiędzy posiłkami – zwłaszcza pożywieniem nieprzeznaczonym dla psów! Jeśli czworonóg ma tendencję do łapczywego zjadania karmy, sprezentuj mu miskę spowalniającą jedzenie. Nie pozwól psu na intensywną aktywność bezpośrednio po posiłku lub przed nim.

Jeżeli, pomimo wdrożenia zasad i wyeliminowania chorób, pies nadal wymiotuje, rozważ konsultację z dietetykiem zwierzęcym i behawiorystą zwierzęcym.

Materiał zewnętrzny

Wielofunkcyjne psy służbowe po co służą i jakie rasy się sprawdzają

Redakcja psyiludzie.pl

Jesteśmy redakcją, która paja miłością do czworonogów i nie tylko! Cieszymy się, że możemy dzielić się z Wami naszą wiedzą!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta dla aktywnych – jak dostarczać odpowiedniej ilości energii
Zasady diety paleo – co jeść, a czego unikać
Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne – co jeść, aby czuć się lepiej

Jesteś zainteresowany reklamą?