Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Ryzyko odwodnienia u psa – jak zachęcić pupila do picia wody?

19 października 2023 Ryzyko odwodnienia u psa

Odnosisz wrażenie, że Twój pies za mało pije? A może pupil zupełnie rezygnuje z nawadniania organizmu i omija miskę z wodą szerokim łukiem? Choć ten drugi przypadek jest poważniejszy, w pierwszej sytuacji również należy podjąć działania. Poznaj sposoby na zachęcenie psa do picia wody.

Wizyta u weterynarza

Jeśli niepokoi Cię niewielka ilość wody, którą Twój pies wypija w ciągu dnia, pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza. Specjalista co prawda nie przekona zwierzęcia do zmiany zdania, ale oceni jego stan zdrowia i upewni się, że przyczyna niechęci do picia tkwi gdzieś indziej. Do lecznicy musisz udać się szczególnie w sytuacji, gdy zauważasz u pupila oznaki odwodnienia: luźną i nieelastyczną skórę oraz blade i suche dziąsła.

Zdrowy pies powinien wypijać około 50 mililitrów wody na kilogram masy ciała w dni o umiarkowanej temperaturze, a w czasie upałów nawet kilka razy więcej. Odwodnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to niewydolność nerek. Po upewnieniu się, że zwierzę jest zdrowe, koniecznie wypróbuj opisane poniżej metody na zażegnanie awersji do picia.

Zastąpienie karmy suchej wilgotną

Najlepszym sposobem na natychmiastowe zwiększenie udziału wody w diecie psa jest zamiana karmy suchej na wilgotną. Psy karmione w ten sposób mogą wypijać mniej wody niż czworonogi otrzymujące suche granulki bez ryzyka odwodnienia. Jeżeli więc do tej pory Twój pupil w misce znajdował popularne chrupki, karma gotowana dla psa w PsiBufet może być kluczem do rozwiązania problemu. Równie udanym pomysłem na szybkie nawodnienie jest zastąpienie suchych smaczków soczystymi owocami i warzywami. Spróbuj w ramach nagrody zaproponować psu kawałek arbuza albo ogórka.

Zmiana smaku wody

Przyczyna unikania miski z wodą może tkwić również w jej smaku. Warto wyrobić nawyk częstego mycia miski i wymieniania wody na świeżą. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego skutku, spróbuj zmienić posmak wody. Być może Twojemu psu z jakiegoś powodu nie smakuje kranówka, ale wodę filtrowaną lub źródlaną będzie pił chętnie. Gdy i ta metoda nie zadziała, wrzuć do wody odrobinę karmy – jeśli pies zdecyduje się na jej wyłowienie, mimowolnie zrobi kilka łyków.

Zmiana miski

Niektóre psy mają konkretne preferencje w stosunku do swoich misek. Metodą prób i błędów zamieniaj miski na modele wykonane z innych materiałów. Do wyboru masz m.in. plastik, metal i ceramikę. Spróbuj modyfikować również głębokość, średnicę oraz ciężar miski. U niektórych psów sprawdza się też ustawienie miski na specjalnym stojaku, a nie bezpośrednio na podłodze.

Nowa lokalizacja miski

Metodą, która przyniesie najlepsze rezultaty, może okazać się zmiana lokalizacji miski. Możliwe, że czworonożny członek rodziny jest szczególnie wrażliwy na dźwięki i nie lubi, gdy miska w czasie picia przesuwa się po posadzce. Rozwiązaniem może być podłożenie pod nią antypoślizgowej podkładki, ale oprócz tego warto ustawić też miski w innych częściach mieszkania. Niech pies sam zdecyduje, w którym pomieszczeniu chce mieć wodopój.

Materiał zewnętrzny

Wielofunkcyjne psy służbowe po co służą i jakie rasy się sprawdzają

Redakcja psyiludzie.pl

Jesteśmy redakcją, która paja miłością do czworonogów i nie tylko! Cieszymy się, że możemy dzielić się z Wami naszą wiedzą!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zasady diety paleo – co jeść, a czego unikać
Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne – co jeść, aby czuć się lepiej
Rola probiotyków w diecie – jak wspierają zdrowie jelit

Jesteś zainteresowany reklamą?