Zaawansowane rozwiązania technologiczne wspomagają diagnostykę u zwierząt domowych i ich skuteczne leczenie. Współczesna weterynaria opiera się nie tylko na specjalistycznej wiedzy lekarzy, ale i też na nowoczesnych badaniach biochemicznych. Na czym one polegają i czy obarczone są one jakimś marginesem ryzyka? Czy warto poddawać swojego pupila diagnostyce, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Warto rzucić nieco światła na tę problematykę.
Badania biochemiczne – na czym polegają?
Weterynaria nie opiera się już tylko na konwencjonalnych metodach szacowania stanu zdrowia zwierząt. Wraz z rozwojem wiedzy i technologii zmianie uległy diagnostyka i leczenie. Coraz częściej gabinety weterynaryjne poszczycić się mogą nowoczesnymi laboratoriami biochemicznymi. Zasadnym jest postawić pytanie dotyczące ich roli.
Jeśli poszukamy jakichkolwiek informacji na temat diagnostyki zwierząt, trafić można na różne witryny, na których jest to pokrótce wyjaśnione. Przykładowo trafiając na stronę https://weterynaria.cormay.com/chemia-kliniczna/, można spotkać się z opisem przeznaczenia sprzętu laboratoryjnego. Istotnie, służy on do przeprowadzania diagnozy u zwierząt zdrowych i chorujących. Badania biochemiczne bazują w dużej mierze na morfologii. Pobieranie krwi u zwierząt, pozwala oszacować ich stan zdrowia i wdrażać konkretne leczenie. Analogicznie jest przecież w przypadku ludzi. Warto rozwinąć kwestię dotyczącą pobierania próbek krwi u czworonogów i rozwiać tym samym wszelkie wątpliwości.
Badania biochemiczne – morfologia
Na czym polega pobierane próbek u zwierząt i czy jest to szkodliwe? Wykwalifikowani lekarze weterynarii pobierają krew poprzez drobne ukłucie przedniej lub tylnej łapy. Celem zabiegów morfologicznych jest wystawienie oceny elementów morfotycznych, a więc krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) i płytek krwinkowych (trombocytów). Dzięki analizie ich jakości i liczby w organizmach zwierząt można wysuwać wnioski na temat ich stanów zdrowia. Nadmiar krwinek białych u czworonogów podpowiada weterynarzom, że pacjenci cierpią na stany zapalne. O zmianach nowotworowych świadczy większa ilość czerwonych krwinek. O chorobach układu immunologicznego i zmianach wywołanych przez kleszcze i pasożyty świadczy liczba płytek krwi odbiegająca od przyjętej normy.
Opisywany zabieg dostarcza również informacji na temat stanu hormonów i substancji chemicznych w organizmie zwierząt. Dzięki badaniu poziomu glukozy we krwi pupila można stwierdzić czy choruje na cukrzyce, czy nie. Pobieranie krwi u zwierząt jest nie tylko bezpieczne, ale i wskazane. Na ogół przeprowadza się je przed zabiegami chirurgicznymi. Takie działanie pozwala dobrać odpowiednie znieczulenie lekarzom weterynarii.
Badania biochemiczne – co warto wiedzieć?
-
Analiza biochemii zwierząt domowych to nie tylko morfologia ukierunkowana na analizę elementów morfotycznych. To również cała gama działań diagnostycznych z myślą o przeciwdziałaniu konkretnym chorobom zwierząt.
-
Giardioza. Pod tą egzotyczną nazwą rozumie się choroby transmitowane przez zwierzęta. Jej bezpośrednim źródłem są pierwotniaki z rodziny Giargia intestinalis. Cierpią na nie głównie psy i koty. Przypadłość o tyle niebezpieczna, iż przenosi się ona ze zwierząt domowych na ludzi.
-
Parwowiroza psów. Jest to choroba, która pojawia się u małych szczeniąt i wymaga intensywnego leczenia. Ze względu na swój śmiertelny charakter wymaga szczepienia szczeniąt.
-
Panleukopenia. Jest to śmiertelne schorzenie, które występuje u kotowatych. Charakter panleukopenii jest zbliżony do parwowirozy. Najbardziej podatne na nią są małe kocięta.
-
Białaczka kotów-Felv. Morfologia może zostać zlecona także pod kątem tej konkretnej choroby. Jest ona zakaźna, a jej przekaźnikiem jest wirus z rodziny Retroviridae.
-
FIV. Osłabiona odporność u kotów może być wywołana przez tę konkretną chorobę. Pod jej nazwą kryje się nabyty niedobór immunologiczny.
W trakcie badań laboratoryjnych pobiera się również wymazy (kał i mocz) zwierząt i diagnozuje ich stan pod kątem potencjalnie występujących chorób wektorowych, a więc takich, które mogą przenosić się ze zwierzęcia na człowieka. Badania biochemiczne to również cytologia, a więc wykrywania nieprawidłowych komórek w organizmach czworonogów.
Badania biochemiczne – kiedy je przeprowadzić?
Kiedy poddać swojego pupila badaniom laboratoryjnym? Istnieje tu pewna analogia z ludźmi, albowiem ważna jest tu profilaktyka. Nawet jeśli zwierzę sprawia wrażenie w pełni zdrowego, to warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Króluje tu niepisana zasada mówiąca, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Takie badania nie powodują szkód zdrowotnych u zwierząt, a mogą w porę wykryć niepożądane zmiany chorobowe.
Zjawiskami, które powinny zaalarmować właścicieli czworonogów, są wyraźna ich ospałość lub nadpobudliwość, nieuzasadniony wzrost agresji u zwierząt, zanik apetytu i problemy żołądkowe. Przyjęło się zakładać, że badania diagnostyczne powinny być wykonywane średnio co dwa lata. Ze starszymi czworonogami, czyli takimi, które ukończyły 7 rok życia, należy zjawiać się u weterynarza co pół roku.
Materiał zewnętrzny